Past District Deputies

Past District Deputies

Year Name District Lodge
1892 W.O. Alden Portland
1893 W.O. Alden Portland
1894 Charles L. Snow Bangor
1895 T.J. Hurley Bangor
1896 George P. Dewey Portland
1897 Edward Parsons Portland
1898 Frederick J. Ilsley Portland
1899 Geo. M. Kavanaugh Lewiston
1900 William T. Casey Bangor
1901 H.D. Stewart Bangor
1902 H.D. Stewart Bangor
1903 Robert F. Somers Portland
1904 Don A. H. Powers

Holman F. Day

East

West

Houlton

Lewiston

1905 W L. Mountaine

Carl E. Pierce

East

West

Bangor

Lewiston

1906 John H. McFaul

J.F. Hill

East

West

Bangor

Lewiston

1907 John H. Rice

Will C. Atkins

East

West

Bangor

Augusta

1908 R.W. Shaw

Charles H. McCarron

East

West

Houlton

Lewiston

1909 Harry E. Nicholas

William White Case

East

West

Eastport

Rockland

1910 Charles P. Jordan

William S. Lord

East

West

Bangor

Portland

1911 Charles P. Jordan

Joseph W. Mitchell

East

West

Bangor

Portland

1912 Charles Carroll

Geo. S. McCarty

East

West

Houlton

Lewiston

1913 H.N. Paine

Ora A. Meader

East

West

Eastport

Waterville

1914 John H. Hickey

Edwin S. Lincoln

East

West

Old Town

Gardiner

1915 F.E. Mincher

William M. Leighton

East

West

Bangor

Portland

1916 Wilbur T. Emerson

Herschel Shaw

East

East

Augusta

Houlton

1917 Joseph J. Marriott

Albert L. Kavanagh

East

West

Houlton

Lewiston

1918 Alexander J. Latno

Leon M. Small

East

West

Old Town

Rumford

1919 John R. Roche

Elmer H. Waterhouse

East

West

Eastport

Portland

1920 Willard S. Lewin

F.J. Simonton

East

West

Houlton

Rockland

1921 Stanley A. Fish

William T. Pierce

East

West

Old Town

Gardiner

1922 William P. Stanyan

E.D. Noyes

East

West

Bangor

Waterville

1923 John B. Frost

Francis M. Langley

East

West

Eastport

Lewiston

1924 R.L Ervin

Lester C. Ayer

East

West

Waterville

Portland

1925 P.L. B. Ebbett

Hiram Williard

East

West

Houlton

Sanford

1926 Wilford P. Perry

P.M. Isrealson

East

West

Augusta

Rumford

1927 Alexander J. Latno

L. Eugene Thebeau

East

West

Old Town

Bath

1928 William P. Toulouse

C. Dwight Stevens

East

West

Waterville

Portland

1929 Mills T. Barber

L. Kenneth Green

East

West

Bangor

Lewiston

1930 Alden W. Allen

Charles H. Authier

East

West

Millinocket

Sanford

1931 Albert C. Jones

Albert L. Skinner

East

East

Rockland

Houlton

1932 Samuel Hilson

John A. McDonald

East

West

Waterville

Gardiner

1933 P.P. Fitzpatrick

Fred L. Sylvester

East

West

Millinocket

Lewiston

1934 J.O.E. Noel Jr.

Arthur D. Welch

East

West

Waterville

Portland

1935 Albert G. Merritt

Clarence H. Thyng

East

West

Houlton

Sanford

1936 Paul F. Fitzpatrick

John P. Carey

East

West

Gardiner

Bath

1937 Ralph C. Ketchen

Arthur J. Lesieur

East

West

Old Town

Biddeford-Saco

1938 Ernest C. Simpson

Romaine J. Marcoux

East

West

Waterville

Lewiston

1939 William E. Russell

Walter S. Spaulding

East

West

Millinocket

Portland

1940 Harold R. Keniston

Joseph L. Brown

East

West

Waterville

Sanford

1941 Gordon W. Drew

Arthur J. Henry

East

West

Augusta

Bath

1942 George Edward Roach

H. Joseph Madden

East

West

Houlton

Rumford

1943 Erwin R. Johnson

Alton A. Lessard

East

West

Houlton

Gardiner

1944 Roland E. Lancaster

Daniel E. Crowley

East

West

Bangor

Biddeford-Saco

1945 Edward barron

Leon H. Jeffers

East

West

Waterville

Portland

1946 John P. Hall

John McComb Jr.

East

West

Houlton

Sanford

1947 James E. Mulvany

Robert G. Brewer

East

West

Bangor

Rockland

1948 M.J. McGrail

Fred S. Orino

East

West

Gardiner

Rumford

1949 Lewis S. Fling

John J. Maloney Jr.

East

West

Millinocket

Lewiston

1950 Joseph J. Cummings

Edward J. McMann

East

West

Augusta

Bath

1951 Oscar P. Benn

Edard T. Twomey

East

West

Houlton

Portland

1952 J. Gerand Bollier

Arthur J. Lambert

East

West

Gardiner

Biddeford-Saco

1953 Gerard L. Ferland

Charles F. Harlow

East

West

Waterville

Sanford

1954 Harry H. Baulch

Henry J. Parent

East

West

Houlton

Rumford

1955 Robert Martin

Alfred L. Bolduc

East

West

Augusta

Lewiston

1956 Henry W. Merritt

Carol M. Stilphen

East

West

Old Town

Rockland

1957 Morris H. Shafmaster

Leon F. Jones

East

West

Bangor

Biddeford-Saco

1958 William P. Mennealy

Brian M. Jewett

East

West

Preque Isle

Bath

1959 William P. Mennealy

Lawrence C. Murphy

East

West

Presque Isle

Rumford

1960 S. Carl Pierson

Harold E. Lane

East

West

Houlton

Lewiston

1961 Howard B. Ragsdale

John H. Nugent

East

West

Waterville

Portland

1962 J. Robert Lothridge

Carol O. Blackington

East

West

Augusta

Rockland

1963 Robert S. Fuller

J. Woodrow Vallely

East

West

Gardiner

Sanford

1964 William A. Tippens

Bertrand A. Lacharite

East

West

Millinocket

Brunswick

1965 Emile J. Godin

Charles M. Gallagher

East

West

Old Town

Biddeford-Saco

1966 Elmer Z. Coombs

Edward N. Hartnett

East

West

Bangor

Bath

1967 Donald L. Edwards

John J. Koris

East

West

Houlton

Rumford

1968 Raymond R. Caoutte

Joseph Winner

East

West

Waterville

Lewiston

1969 Robert C. Bachand

Seymour Nathanson

East

West

Augusta

Portland

1970 Ken Woodman

Perley A. Bartlett

East

West

Gardiner

Rockland

1971 John J. Nahra

Paul Simard

East

West

Old Town

Brunswick

1972 Joseph W. Cummings

Rowland “Duke” Morgan

East

West

Millinocket

Sanford

1973 Robert L. King

Gene A. Palmer

East

West

Bangor

Biddeford-Saco

1974 David B. Dunn

Philip H. Oliver

East

West

Houlton

Bath

1975 G. Anthony Jones

Armand J. Beauchesne

East

West

Waterville

Rumford

1976 Charles Walker

Robert Crabb

East

West

Preque Isle

Portland

1977 Adjutor Pare

William Rowe

East

West

Augusta

Lewiston

1978  

Grandville Macmillion

Doug Urquhard

East

West

 

Old Town

Rockland

1979  

William May

Sheridan Smith

Ed Chasse

Coastal

Central

North

 

Brunswick

Farmington

Millinocket

1980  

William Ramsey

Randy House

Louis Bligh

 

Coastal

Central

North

Sanford

Gardiner

Bangor

 

1981  

Edward Jenks

Bernard Morway

Maurice Collins

 

Coastal

Central

North

Bath

Waterville

Presque Isle

 

1982 Arthur Fish

John Rioux

Bill Putnam

 

Coastal

Central

North

 

Rockland

Rumford

Houlton

1983  

Amos McCallum

Larry Ronco

Larry Spinney

 

Coastal

Central

North

 

Biddeford-Saco

Augusta

Old Town

1985  

Yvon Bourque

Samuel Michaels

Walter Morrison

Coastal

Central

North

 

 

Sanford

Lewiston

Presque Isle

1986  

Fred Leone

Claris Ranger

Doyle Wheeler

 

Coastal

Central

North

 

Portland

Farmington

Bangor

1987  

Justin Ingersoll

Ross Orr

Lawrence Ross

Coastal

Central

North

 

 

Bath

Waterville

Houlton

1988  

Ron Swanson

Allen Richards

Francis Preble

 

Coastal

Central

North

 

Rockland

Rumford

Old Town

1989 Richard Yankura

Jack Mallet

Ron McNally

Coastal

Central

North

 

Biddeford-Saco

Gardiner

Millinocket

 

1990 Regis Fortin

Phil O’Brion

Tony Vafiades

 

Coastal

Central

North

 

Brunswick

Farmington

Bangor

 

1991  

George Milne

Rodney Woodrum

Bruce Frame

 

Coastal

Central

North

Sanford

Lewiston

Houlton

 

1992  

Robert Carr

David Fitzpatrick

Eugene Rideout

Coastal

Central

North

 

 

Wells

Rumford

Millinocket

1993  

Robert Morang

Michael Toman

Francis Simon

Coastal

Central

North

 

Bath

Augusta

Old Town

 

1994  

Robert Carr

Byron Philbrick

Bernard Webb

Coastal

Central

North

 

Wells

Skowhegan-Madison

Houlton

1995  

Roger Sicard

Perley G. Beane

James Ferland

 

Coastal

Central

North

 

Biddeford-Saco

Waterville

Presque Isle

1996  

Frank Ricker

Louis Plante

Patrick Carroll

 

Coastal

Central

North

Sanford

Rumford

Bangor

 

1997  

Paul Adams

Harold O. Small

John H. Nicholson

 

Coastal

Central

North

 

Bath

Farmington

Millinocket

1998  

Tom Elliott

Douglas Webber

John Ring

Coastal

Central

North

 

 

Bath

Augusta

Sebasticook Valley

1999  

Fred Murphy

Elmer Berry

Gary McGlothlin

 

Coastal

Central

North

 

Rockland

Lewiston

Ellsworth

2000 Harry Desjardins

Donald Richard

Andy Constantine

 

Coastal

Central

North

 

Biddeford-Saco

Rumford

Bangor

2001 Allen St. Pierre

Donald Mallet

Clarence Bryant

 

 

Coastal

Central

North

 

Biddeford-Saco

Rumford

Bango

2002  

Jack Clines

James Walton

James Lincold

 

Coastal

Central

North

 

York

Gardiner

Houlton

2003  

Bruce Brunelle

Gary Beane

Ronald McInnes

 

Coastal

Central

North

 

Sanford

Skowhegan-Madison

Millinocket

2004  

Richard Libby

Thomas Callahan

Gregory Daniels

 

Coastal

Central

North

 

Wells

Augusta

Presque Isle

2005  

Roger Normandeau

Willie Deshaies

Donald Piper

 

Coastal

Central

North

 

Sanford

Farmington

Ellsworth

2006 Luis Morales

Wayne Cotterly

Edwin Hodgins

 

Coastal

Central

North

 

Rockland

Lewiston

Bangor

2007  

Thomas Chase

Roy Bolton

Michael Powers

 

Coastal

Central

North

 

Wells

Skowhegan-Madison

Houlton

2008  

Elizabeth Butler

Roy Bolton

Donald Dow

 

Coastal

Central

North

 

York

Skowhegan-Madison

Sebasticook Valley

2009  

Andrew Bolz

Robert Drisko

Michael LaFrance

 

Coastal

Central

North

 

Sanford

Augusta

Preque Isle

2010  

Albert Ingraham

Robert Drisko

Jeffrey Neal

 

Coastal

Central

North

 

Wells

Augusta

Millinocket

2011  

Dwayne Guy

Gary Cooper

James Bledso

 

Coastal

Central

North

 

Rockland

Augusta

Houlton

2012 Glenn McCallum

Julie Meckley

Kyle Smart

 

Coastal

Central

North

 

Biddeford-Saco

Skowhegan-Madison

Old Town

2013  

Rick Drouin

Robert Drisko

Susan Bernier

 

Coastal

Central

North

 

Sanford

Augusta

Ellsworth

2014  

David Merrill

Wayne Cotterly

Scott Monroe

 

Coastal

Central

North

 

Bath

Augusta

Bangor

2015  Rodney Bauer

Scott W. Gray

Scott Monroe

Coastal

Central

North

Brunswick

Augusta

Bangor

2016  Rodney Bauer

Brian Horsman

Corey Day

Coastal

Central

North

Brunswick

Skowhegan-Madison

Old Town